امروز: ۰۱ مرداد ۱۳۹۸

پیام سایت »»
  • بسم الله الرحمن الرحیم

  • اللهم عجل لولیک الفرج

  • سال 1398 " سال رونق تولید" گرامیباد

صفحه آزمون آنلاین سایت راه اندازی شد.                                                                                                                                 ورود به صفحه آزمون

با این مهارت از هلاکت نجات یابیم!

با این مهارت از هلاکت نجات یابیم!

دوره آخر الزمان، یکی از دوره های پرتلاطم در روایات ائمه معصومین (علیه السلام) معرفی شده است که زندگی فردی و اجتماعی با مخاطرات جبران ناپذیری مواجه خواهد شد، حتی خواص جامعه از این بحران به راحتی نمی توانند عبور کنند.

اما تکلیف در این دوره خطرناک چیست؟ آیا باید دست روی دست گذاشت و منتظر شد یا باید کاری کرد و خود را از این بحران نجات داد؟ بی شک انسان دارای قوه ادراک برای نجات از این بحران تفکر می کند و راه نجات را پیدا می کند.

یکی از راه های نجات از این بحران، مسئله مهارت آموزی هست، مهمترین این مهارت ها؛ مهارت “نه گفتن” هست، نه گفتن به افراد، افکار، جریانهای کاذب و محیط های نامناسب و آلوده.

این مهارت با واژه زهد، تقوا و اعراض از لغو و لهو ارتباط تنگاتنگی دارد، زیرا تقوا به معنای “نه” گفتن به گناهان است و زهد به معنای “نه” گفتن به امور شبهه ناک می باشد. همچنین پرهیز از لغو و لهو یکی از ویژگی های مؤمنین در قرآن معرفی شده تا امکان بهره گیری حداکثری از عمر و مواهب زندگی را داشته باشیم.

مهارت “نه” گفتن در اسلام به وفور وجود دارد، وقتی حاجی در مکه محرم می شود باید از ۲۴ چیز خودداری کند و “نه” بگوید، وقتی نماز گزار تکبیره الاحرام را به زبان جاری کرد باید از خندیدن، خوردن و آشامیدن، رو برگرداندن از قبله و … خودداری کند و “نه” بگوید.

در این دوره که یکی از دوره های پر التهاب هست، گاهی فرد با دعوت دیگران و اتکا به اعتماد به نفس وارد محیط های گناه می شود و با دیدن یک تصویر غیر اخلاقی، صحبت کردن با افراد ناباب و … زمینه انحراف خویش را فراهم می کند، پس سعی کنیم مهارت “نه” گفتن را بیاموزیم و در مقابل درخواست ها و دعوت های غیر معقول از هلاکت نجات یابیم، چرا که ترک گناه آسانتر از توبه کردن هست(۱).

پی نوشت:
۱. امام علی (علیه السلام): تَرَکُ الذَّنبِ أهوَنُ مِن طَلَبِ التَّوبَهِ؛ بحارالأنوار؛ جلد ۷۰، صفحه ۳۶۴.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت
مشاهده آمار وبسایت